Site Loader

Idealna publikacja to taka, która pomoże przygotować ucznia do zdania egzaminów na najwyższym poziomie. Uczniowie klasyfikują podręczniki (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-na-rok-2020-2021-ksiegarnia-internetowa-a-562.html) jako źródło wiedzy niezbędnej do zdania egzaminów z wielu przedmiotów. Dostarczają one też wiedzę potrzebną w życiu codziennym.

Czym będą się charakteryzować poszczególne najlepsze podręczniki?

Uczniowie najwyżej ocenili szatę graficzną (ilustracje, zdjęcia, fotogramy), dostępną terminologię, przejrzystość (“łatwy do opanowania do nauki”) oraz atrakcyjną prezentację tematyki. Grafika są tu kolorowa, byleby nie była koniecznie zbyt liczna, ani nazbyt skomplikowana. Znajdują się tu intrygujące fakty i podsumowania, które pomagają w zdobywaniu wiedzy i inspirują do samodzielnej nauki. To, co zachęca wszystkich uczniów do korzystania z podręczników, to znajdowanie odpowiedzi na codzienne pytania, aktualna informacja, zrozumiały i prosty sposób wyjaśniania zjawisk na przykładach. Jeśli dodamy do tego problem redakcji, estetykę, dobrą jakość papieru, rozmiar (A5), grubość, a także korzystną cenę, to możemy mieć podręczniki, z których uczniowie będą chętnie korzystać, ucząc się dowolnego materiału.

Prosty i przystępny język dobrych podręczników – dlaczego to ważne?

Język w podręcznikach, dla jednych prosty i zrozumiały, dla innych uczniów często bywa bardzo trudny, ciężki i niezrozumiały. W wyniku bardzo łatwej terminologii tłumaczenia dotyczące definicji, procesów i dodatkowo zjawisk stały się dla uczniów jasne i konkretne, a co za tym idzie poznali oni różne nowe wyrażenia i zwroty.

Inne zalety doskonałych podręczników

Dobre podręczniki mają liczne mapy, dużą przejrzystość układu, wyraźne wskazanie najważniejszych treści, dane statystyczne, a także szczególną zbieżność z informacjami zawartymi w tabelach lub wykresach oraz danymi zawartymi w tekście głównym lekcji.

Jak podręczniki pomagają nauczycielom w pracy?

Uczniowie zauważają również korelację pomiędzy tym, co nauczyciel robi na lekcji, a tym, co znajduje się w tekście danej publikacji. Zdecydowana większość z nich wykorzystuje treści, o których nauczyciel nie wspomniał na lekcji, a które będą zawarte w teście. Z drugiej strony pokazują, że podręczniki zawierają wiele informacji, które pojawiają się w trakcie lekcji. Adekwatność informacji zawartych w podręczniku do wymagań nauczyciela powoduje, że uczniowie korzystają z niego nie tylko podczas lekcji, ale też ewentualnie uzupełniają go informacjami z sieci.

 

Post Author: Olaf